У мене стрес. Що робити?

“Експеримент №27”

Сучасне насичене життя вимагає від нас активності, адаптивності і стресостійкості. І, здавалося б, ми вже звикли до буденних стресів: негативні новини, надлишок інформації, напруга на роботі, проблеми з дітьми тощо. Але підступність стресу полягає у тому, що наслідки наступають не одразу, і на початкових стадіях організм добре почувається. Та через деякий період (доволі часто через пів року-рік) з’являються негативні результати. Серед найнеприємніших впливів стресу на здоров’я людини: зниження імунітету, загострення хронічних, серцево-судинних хвороб та навіть проблеми із зайвою вагою.

Як виявити, що у вас стрес?

Річ у тім, що стрес – це певний стан організму, реакція на сильний подразник. Найперше це активація симпатичної нервової системи, що відповідає за стимуляцію всіх органів і систем. Так відбувається порушення балансу в тілі. Організм готовий діяти – «захищатися» або «бігти». Цей процес потребує великої кількості внутрішньої енергії, а також призводить до змін в нервовій, ендокринній та імунній системах.

Причому не завжди тільки стрес викликає проблеми, а й те, як людина його долає емоційно. Відсутність емоційної підтримки в стресовій ситуації, нестійкість самооцінки, почуття провини і сорому – ось найнебезпечніші в плані негативних наслідків емоції. Адже вони підсилюють самокопання і самозвинувачення, цим запускаючи «по другому колу» гормони стресу.

Як вчасно виявити, що у вас стрес? Ось 19 прихованих ознак того, що організм страждає:

  1. Зубний біль або біль у щелепі.
  2. Проблеми з пам’яттю.
  3. Проблеми з травленням.
  4. Постійна спрага.
  5. Біль у м’язах.
  6. Порушення сну: підвищена сонливість або безсоння.
  7. Незвичні яскраві сновидіння із цікавим сюжетом і нічні жахи.
  8. Головний біль.
  9. Надмірний апетит.
  10. Підвищена дратівливість.
  11. Втрата здатності отримувати задоволення від того, що раніше його приносило.
  12. Надмірне потовиділення.
  13. Поява інтересу до шкідливих звичок.
  14. Неспроможність впоратися з елементарними справами.
  15. Створення проблем на «порожньому місці».
  16. Надмірне випадіння волосся.
  17. Поява висипань на шкірі.
  18. Зменшення сексуального потягу.
  19. Часті застуди.

І навіть якщо ви не спостерігаєте за собою усього вищеперерахованого, завжди можна перевірити себе за допомогою психологічних методик.

Тест «Людина під дощем»

Пропоную тест для самодіагностики власної стресостійкості «Людина під дощем». Він є проєктивною методикою (базованою на уяві) і використовується фахівцями в галузі психології та психіатрії. Дозволяє в легкій невимушеній формі за допомогою малюнка оцінити ваші реакції в стресовій ситуації.

Отже, перейдімо до виконання завдання.

Розслабтеся, постарайтеся відволіктися від сторонніх думок. Візьміть два аркуші паперу і матеріали для малювання (фарби, олівці, фломастери, пастель – виберіть те, що вам до вподоби). А тепер намалюйте два малюнки: «Людина» та «Людина під дощем».

Після завершення дайте відповіді на такі запитання:

  • Наскільки відрізняється людина на першому та другому малюнках: зовнішній вигляд, вік, стать?
  • Розкажіть про кожного з цих людей: як вони почуваються, який в них настрій?
  • Де вони перебувають?
  • Що кожен із них робить? Куди прямує? Тощо.
  • Який це дощ? (Злива, «грибний» і т. ін.)
  • Що людина може зробити, аби вберегти себе від дощу?

Перейдімо до інтерпретації.

Малюнок людини – це діагностика вашого теперішнього емоційного стану. Він виконується для порівняння з малюнком під дощем, аби визначити ступінь реакції на стрес та модель поведінки за умов стресу. Якщо малюнки разюче відрізняються (наприклад, малюнок людини дуже яскравий, а малюнок людини під дощем сірий та похмурий; один з малюнків більш деталізований; настрій дуже відрізняється, присутність/відсутність інших людей, істот, об’єктів поряд) – це свідчить про сильний вплив стресових ситуацій на вас та ваше життя. Може з’являтися депресивний стан, безпомічність, знижується самооцінка, виникає відчуття залежності від інших.

Якщо обидва малюнки майже не відрізняються і навіть важко визначити, де який, – можливо, у вас хронічний стрес і краще звернутися до фахівця.

Якщо ж, навпаки, обидва малюнки дуже оптимістичні, – це може бути показником «ігнорування», заперечення стресу у житті, коли людина ніби «заплющує очі» на проблеми, займає інфантильну позицію щодо життєвих негараздів.

Більш детально ми аналізуватимемо малюнок людини під дощем.

В якому настрої перебуває ваш персонаж: радісному, сумному, пригніченому, розгубленому і т. ін.? Чи почувається безпорадним або ж відчуває в собі сили для боротьби з труднощами? Можливо, він спокійно сприймає труднощі, вважаючи їх звичайним життєвим явищем? Це і є ваше перше відчуття під час зародження стресу.

Тепер зверніть увагу на те, в якій позі перебуває людина. Наприклад, якщо людина зображена в русі, це може бути пов’язано з наявністю тенденції до відходу від важких життєвих ситуацій, уникнення неприємностей. Подібна ситуація спостерігається, якщо ви намалювали фігуру в профіль.

Важливе також розміщення фігури людини на аркуші. Якщо вона розташована у верхній частині листка, можна припустити вашу схильність до мрійливості, надмірного фантазування. Така людина немов «літає в хмарах», часто жартує, часом не помічаючи очевидних проблем у своєму житті. Малюнок, розташований внизу листка, вказує на депресивні тенденції, зацикленість на переживаннях, бажання сховатися, почуття незахищеності.

Ліва сторона листа пов’язана з материнським началом, з емоціями і почуттями, а права – з батьківським началом, тобто логікою, правилами і порядком. Тому зображення в лівій частині може говорити про наявність імпульсивності, схильності до надмірних емоцій, орієнтації на минуле, в деяких випадках навіть залежності від матері. Якщо ж малюнок зображений у правій частині, може спостерігатися схильність вирішувати проблеми раціональним шляхом, спираючись на оточення та авторитетних фігур, часом навіть на шкоду взаєминам і власному спокою.

Те, в який бік дивиться людина, зображена на малюнку, теж є важливою деталлю. Якщо погляд звернений вліво,– у стресі ви більш звернені в минуле, в свої переживання, вправо – в майбутнє, в свої плани і прагнення, якщо дивиться вперед, – зустрічаєте проблему «обличчям до обличчя», а якщо стоїть спиною до вас,– уникаєте вирішення конфліктів.

З приводу динамічності/статичності постаті людини, слід зазначити, що це внутрішнє відчуття, захисні механізми психіки, які ми використовуємо в своєму житті. Якщо фігура стоїть як укопана, то і в житті ви можете губитися, зустрівши труднощі на своєму шляху. Тікає від дощу – зазвичай це прагнення втекти, сховатися від неприємностей є і в реальному житті. Відчуття стійкості в людини можна зрозуміти і дивлячись на стопи її персонажа з картинки. Вона стоїть на тоненьких ніжках-сірниках чи на надто широких, непропорційних щодо тіла ногах? Проаналізувавши цей елемент малюнка, ви вже не приховаєте від себе факт наявності або відсутності внутрішньої опори і душевної рівноваги.

Ми недарма обираємоі героя з певним типажем та характеристиками. У когось це буде міцний чоловік, у когось – дівчинка-підліток, у когось– тендітна заплакана жінка, а у когось– пустотливий хлопчисько, який радіє краплям дощу.

Образ нашого героя підказує, якими ми стаємо в стресі. Адже кожен з нас вибирає свою тактику. Одні з нас намагаються здобути прихильність, прикидаючись безневинною дитиною, інші стають більш агресивними і прагнуть просунути власні інтереси, треті – губляться і засмучуються, сподіваючись на підтримку оточення. Дайте характеристику своєму персонажу. Яка у нього історія життя? Що він любить, а чого не терпить? Які у нього ресурси для подолання проблем?

Вельми цікаво, якщо ви змінили стать свого героя. Це говорить про те, що в критичній ситуації ви змінюєте модель поведінки. Наприклад, якщо жінка малює фігурку чоловіка, в стресі вона стає жорсткою, можливо, навіть авторитарною й агресивною. Якщо чоловік малює жінку під дощем, то він, ймовірно, сильно занурюється в емоції. Те саме стосується відмінностей статі на малюнках «Людина» та «Людина під дощем». Також змінена стать може бути ознакою того, що у вашому житті є хтось авторитетний протилежної статі, чию модель ви хочете запозичити (батько або мати, керівник, друг).

Часто в малюнках з’являються додаткові предмети й об’єкти, які теж несуть своє символічне значення. Наприклад, парасолька, головний убір, плащ, укриття і т. ін. – все це символи захисних механізмів, способів, які допомагають впоратися з неприємностями. Також нерідко можна побачити на малюнках хмари, які символізують зануреність людини в переживання, зацикленість на негативі. Калюжі, особливо великі і темні,– символ хронічного стресу, так званого «дистресу».

Ще я рекомендую показати малюнки як мінімум трьом людям з вашого оточення. Ви можете почути багато нового, чого не помітили на малюнку з першого разу. Але пам’ятайте, що чужа думка суб’єктивна.

Аби краще зрозуміти себе, “Експеримент” рекомендує вам пройти онлайн-курс “Емоції і відчуття, які заважають нам насолоджуватися життям і досягати більшого”.

Як бути, якщо ви виявили у себе високий рівень стресу?

  • Більше рухайтеся. Це допоможе позбутися від напруги і м’язових блоків, а також сприятиме швидкому виведенню гормонів стресу з організму.
  • Перегляньте свій режим дня та робоче навантаження – заберіть усе другорядне і знайдіть час для відпочинку та здорового сну.
  • Займайтеся творчістю. Танець, спів, малювання, різноманітні художні гуртки та хобі допомагають знайти свої ресурси.
  • Зробіть своє мовлення більш позитивним. Уникайте слів з негативним підтекстом, а також скарг.
  • Читайте якісну художню літературу. Рівень стресу і депресії у людей, які регулярно читають, набагато нижчий завдяки здатності переключатися.
  • Усміхайтеся собі в дзеркалі, любіть себе. Реалізовуйте свої мрії.
  • Почніть писати щоденник. Це допоможе не тільки вилити на папір негативні думки, а й упорядкувати своє життя.
  • Збільште рівень тактильного (тілесного) контакту. Це може бути йога, масаж, ходіння босоніж чи збільшення кількості обіймів. Адже це допоможе збільшити рівень окситоцину – гормону безпеки та захищеності – і розслабитися.
  • Змініть те, що примушує вас нервувати, особливо якщо раз у раз ви стикаєтеся з однією і тією самою людиною чи проблемою.
  • Не соромтеся просити про допомогу – близьких, знайомих, фахівців. Стрес збільшується, якщо ви намагаєтеся боротися з ним наодинці.
  • Сходіть до психолога. Не чекайте, коли все саме влаштується.

Корисний контент? Тепер “Експеримент” можна підтримати фінансово, аби ми могли і надалі видавати журнал. Справа є кнопка “Підтримати проєкт”.

Дякуємо, що читаєте!

А ще переглядайте відео на тему “3 кроки правильного пропрацювання емоцій”:

Поділитися на facebook
Поділитися на google
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin

Залишити коментар

Автор статті

Останні статті

Підписуйтесь на нас

“Експеримент” – це найперше ідейний проєкт. І, аби видавати журнал, нам потрібні ресурси: на поліграфію, оплату роботи авторів та технічних працівників.

Тож, якщо вам близькі цінності “Експерименту”, цікава тематика видання і ви би хотіли, щоб журнал продовжував жити, маєте можливість нас фінансово підтримати!

А ми і надалі турбуватимемося про ваш саморозвиток! 🙂

Хочете першими дізнаватися про цікаві новини та статті журналу? - підписуйтесь!

Ми надсилаємо тільки якісний контент, але в разі чого ви завжди зможете відписатися від наших мейлів

Підтримати проєкт!

Завдяки вашій навіть найменшій фінансовій допомозі ми зможемо готувати нові випуски журналу, дякуємо!