Тенденція навчання вдома. Права та можливості хоумскулерів

Чому мільйони сімей обирають домашнє навчання замість школи і як із цим справи в Україні? Давайте розбиратися.

Пам’ятаєте, як романтично про це писали класики? Старий маєток, блідий мрійливий юнак, бібліотека з рідкісними книгами … Вчитель, зразок і еталон, навчає предмету, з повагою до здібностей і мрій учня, вчить цінностям і етикету, завзято експериментує і подорожує з підопічним по світу… З того часу ми зробили якісний стрибок в якості життя і мислення переважно завдяки тому, що освіта перестала бути долею обраних.
Публічні школи теж еволюціонували – різками не б’ють, використовують інноваційні методики, обладнують класи інтерактивними дошками. Проте, кількість хоумскулерів (від англ. Homeschooling) збільшується щороку. Україна не відстає, і з поточного року в країні можна отримати атестат, навчаючись вдома. Чому мільйони сімей обирають домашнє навчання замість школи і як із цим справи в Україні? Давайте розбиратися.

Хто і чому обирає домашнє навчання?

Зазвичай до домашнього навчання звертаються з трьох причин:

  • обмеження по здоров’ю – більшість українських шкіл не інклюзивні
  • незадоволення школою – погане обладнання і перевантажені класи, некваліфіковані вчителі, неблагополучні або агресивні однолітки, програма, яка не відповідає запитам часу і не враховує індивідуальні особливості і таланти дитини
  • особисті плани – спорт, перевага певним сферам навчання або ритм життя сім’ї, які йдуть врозріз зі шкільним навчанням.

Вільний графік і індивідуальний темп навчання – очевидні переваги хоумскулінга. У кожного з нас свої когнітивні особливості, кожному потрібен свій темп і форма, щоб зрозуміти і запам’ятати.

Власна програма. У всіх передових системах навчання (на кшталт американської або фінської) діти досить рано починають звужувати перелік предметів в школі. Якщо з дитинства є таланти і прагнення осягнути певну науку або професію, чому б не зробити цього? В Україні до домашнього навчання часто вдаються старшокласники, щоб спокійно і ефективно підготуватися до ЗНО та вступити до ВНЗ.

Актуальні навчальні матеріали. Реформування школи відбувається прямо зараз, застарілі підручники переписують, впроваджують нові методики, але цей процес займе роки. Домашнє навчання дає можливість сьогодні використовувати навчальні матеріали, які відповідають часу, пояснюють краще і глибше.

Безпечне і здорове середовище. Яким би не було виховання вдома, саме в школі діти вибудовують ціннісні орієнтири, спостерігаючи за вчителями та однолітками. У цьому сенсі показовою є статистика: від 50 до 80 відсотків українських школярів страждають від буллінгу – здійснюючи, піддаючись або спостерігаючи агресію і насилля.

У школі далеко не завжди є на кого орієнтуватися, не завжди щастить зі здоровою атмосферою або вчителем, здатним її підтримувати. Домашнє навчання дозволяє вибирати, з ким дружити і у кого вчитися.

Анастасія Леухіна, співзасновниця “Освітнього експерименту”

Свобода, відповідальність і висока мотивація. Цей пункт можна віднести і до плюсів, і до мінусів – все залежить від сім’ї. В умовах домашнього навчання дитина так чи інакше вчиться основам тайм-менеджменту, самостійно визначає пріоритети. Так, якщо прибрати жорсткий зовнішній контроль, навчання може перетворитися на хаос. Втім батьки хоумскулерів часто відзначають підвищення мотивації і усвідомленості дитини.

 

З якими складнощами стикаються хоумскулери?

Сім’ї, які обрали шлях домашнього навчання, об’єднуються в спільноти, обмінюються досвідом в блогах. Найчастіше скаржаться, що:

Домашнє навчання вимагає більше від батьків. Більше часу, більше уваги, більше грошей. До цього готові не всі.

Тепличні умови не готують дитину до життя. Здорове середовище, яке одні визначають як перевагу, на думку інших батьків обмежує уявлення про світ. Дитина не стикається з хуліганами і бешкетниками, кричущою несправедливістю або соціальною ізоляцією. Відповідно, не знає, як поводитися.

Без тьютора не обійтися. Якою б не була зібраною і відповідальною дитина, зовнішній контроль (або допомога) обов’язково потрібні. Тьютором може бути мати чи батько – чудова нагода застосувати гнучкі методики керування вдома. Можна звернутися до професійних педагогів – одного або декількох.

Домашнє навчання – не панацея. Воно може не підійти багатьом дітям і сім’ям. Але є чимало тих, для кого такий формат стане порятунком у всіх сенсах.
Для дітей і сімей, які довіряють один одному, які вміють працювати над собою, змінюватися і підтримувати один одного в цих змінах.
Завдяки новому закону можна не тільки спробувати піти зі школи, а й повернутися, якщо щось піде не так.

Анастасія Леухіна, співзасновниця “Освітнього експерименту”

Звісно, очікування мої не виправдались так, як я планувала. Але після нелегкого періоду адаптації мене до ролі домашнього вчителя і дитини до домашнього навчання, після абсолютного переформатування мого мозку про сам процес навчання, прийшла певна стабільність, розуміння і задоволення від процесу.
Так, нам досі подобається. Вчимось вдома третій рік.

Олена Пригода, блогерка,
т’ютор в альтернативному освітньому просторі “Крок”

Тенденції в світі

Домашнє навчання не є трендом, однак кількість хоумскулерів постійно зростає у всьому світі.

В деяких юрисдикціях батьки нікому не зобов’язані повідомляти про свій вибір, в інших навчання вдома залишається незаконним або передбачає низку бюрократичних процедур і постійний контроль з боку освітніх закладів.

Синій колір – ДОЗВОЛЕНО В БУДЬ-ЯКІЙ ФОРМІ 
Червоний – ДОЗВОЛЕНО І ВРЕГУЛЬОВАНО ЗАКОНОМ (Є ОБМЕЖЕННЯ) 
Чорний – НЕ ДОЗВОЛЕНО 
Сірий – СТАТУС НЕВІДОМИЙ АБО НЕОДНОЗНАЧНИЙ

Німеччина, що забороняє домашнє навчання – це, варто визнати, неочікувано. Однак багато батьків ігнорують законодавство, в ЗМІ постійно з’являються історії анонімних хоумскулерів. Через такі неточності важко оцінити справжню кількість сімей, які навчаються за власною програмою.

Та навіть тих, хто зареєстрований офіційно, дуже багато. У звіті за 2018 рік приблизно 60 000 дітей навчаються в Канаді, 2,5 мільйонів хоумскулерів зареєстровано в Сполучених Штатах Америки (це на 800 000 сімей більше, ніж у 2017му).

 

Як справи в Україні?

З 2017 року Міносвіти включив сімейне навчання до списку дозволених форм. Новий Закон про Освіту визнає чотири форми індивідуального навчання: дистанційне, екстернатне, педагогічний патронаж і домашнє (або сімейне) навчання.

Перші три види передбачають тісну співпрацю із закладом освіти або тьютором, обов’язковими є всі регулярні контрольні і тести. Домашнє навчання, в теорії, дає повну свободу.

Коли з’явиться положення безпосередньо про домашню освіту (що передбачає абсолютно вільний формат навчання дитини без втручання органів і установ освіти), стане зрозуміло, як такий вид навчання організувати на практиці і чи буде він дійсно доступний всім. Поки що батькам доводиться дотримуватись правил дистанційного, індивідуального навчання або екстернату. І хоча це теж свого роду домашня освіта, вона не позбавлена тісного зв’язку зі школою і необхідності доводити свої права адміністраціям шкіл і територіальним органам освіти. Сімейна (домашня) освіта в тому сенсі, який передбачає новий Закон «Про освіту», залишає єдиний зв’язок дитини зі школою у вигляді обов’язкової здачі ЗНО та отримання атестата.

А якщо ви шукали варіант домашнього навчання з математики та креативного мислення, зверніть увагу на інтерактивну онлайн-школу Global Innovative Online School! Це платформа з уроками, завданнями,
тестами і перевіреними репетиторами.

Тож, якщо ваші дітки мають проблеми з математикою, то з вчителями GIOS вони не тільки надолужать пропущені заняття, зрозуміють, як застосувати математику у житті, а й нарешті її полюблять! 😉 

Поділитися на facebook
Поділитися на google
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin

Залишити коментар

Автор статті

Останні статті

Підписуйтесь на нас

“Експеримент” – це найперше ідейний проєкт. І, аби видавати журнал, нам потрібні ресурси: на поліграфію, оплату роботи авторів та технічних працівників.

Тож, якщо вам близькі цінності “Експерименту”, цікава тематика видання і ви би хотіли, щоб журнал продовжував жити, маєте можливість нас фінансово підтримати!

А ми і надалі турбуватимемося про ваш саморозвиток! 🙂

Хочете першими дізнаватися про цікаві новини та статті журналу? - підписуйтесь!

Ми надсилаємо тільки якісний контент, але в разі чого ви завжди зможете відписатися від наших мейлів

Підтримати проєкт!

Завдяки вашій навіть найменшій фінансовій допомозі ми зможемо готувати нові випуски журналу, дякуємо!