У кожних стосунках – батьків та дитини, друзів, колег, коханих людей, боса та підлеглого – важливо розуміти, чого ти хочеш, адже від цього залежить увесь вектор вашого спілкування. От що, коли вам ніяково від будь-яких дотиків, але ваша сестра постійно хоче обійматися? Або ви часто даруєте подарунки своєму хлопцеві, а йому байдуже на це. Не варто відразу замучуватися, можливо, ви просто не знаєте про існування мов любови.
Автором кількох книг про мови любови є Ґері Чепмен – доктор філософії та консультант з питань подружжя та сім’ї, чиї книги щороку продають мільйонними тиражами по цілому світу. Ми розглянемо кожну з мов та визначимо, на що впливає знання своєї та мови любови наших ближніх.
Трохи про романтику
Зовсім не секрет, що ми всі потребуємо бути любленими і прагнемо віддавати та проявляти це відчуття взаємно. Чи задумувалися ви, скільки мелодрам, романтичних книг та пісень потрапляють на наші очі? Любов захоплює, викликає неслухняних метеликів, змушує серце гупати, як навіжене, але зазвичай це ознаки першої стадії стосунків. Стадії? О так, їх є кілька.
Одержима або перша стадія любови
Період уже згаданого гупання та метеликів… А ще трепету, який виникає щоразу при згадці про людину. Ви не можете дочекатися наступної зустрічі, вам постійно цікаво, чим людина зараз займається та чи думає про вас. Словом, усе прекрасно, і вам здається, що «прекрасно» триватиме вічність. Вам складно помічати недоліки партнера: він може бути безробітнім, не ходити до університету, не хотіти дітей, але ви щиро вірите, що все це зміниться.
Проте, відповідно до дослідження професорки Дороті Тенов у книзі «Love and Limerence», ця стадія в середньому триває два роки. У когось більше, у когось менше. Та правда в тому, що вона точно минає.
Проміжний етап
Рано чи пізно настає момент, коли недоліки стають помітними, тож дуже важливо знати, що далі є наступна стадія, до якої варто дійти. Багато стосунків завершуються, бо люди не знають, що існує майбутнє, до якого потрібно докласти зусиль. Вони закінчують взаємини і починають нові, де усе відбувається по колу…
Завітна або друга стадія любови
Вона не настане без знання природи любови та волі до неї. Це любов виважена, свідома та осмислена, коли ми розуміємо, що не все так ідеально, як здавалося спочатку, але ми готові разом це долати, приділяти час та турбуватися про спільне майбутнє. Помилковою є думка, що людина раптом перестала давати нам те, чого ми хочемо, тому треба вимагати. А якщо не вдається, то гніватися й ховатися… На цій стадії порятунком стає знання про мови любови. Кожен з нас має основну, але може отримувати й одразу всі п’ять, проте без головної все може піти шкереберть. А найголовніше те, що вони важливі не тільки для романтичних стосунків, а для будь-яких.
5 мов любови для усіх стосунків
- Слова визнання/підтримки/похвали
Цю мову любови можна називати по-різному, та її суть у тому, що для багатьох з нас багато означають слова. Нам важливо чути словесно схвалення наших дій, щось, що дозволить стати кращою людиною та збагатить життя – «Молодець!», коли виграли в конкурсі, «Це так смачно», коли приготували вечерю, над якою старалися кілька годин, «Ти зробив правильно», коли розповідаємо про рішення, над яким довго думали. Мова зовсім не про егоїстичне прагнення весь час бути похваленим – слова завжди мали й матимуть на людей великий вплив. Якщо вашій подрузі потрібна підтримка словами, а не обіймами, спробуйте виявляти її частіше.
- Подарунки
Коли моя молодша сестра була ще малям, вона постійно потребувала подарунків. Ми часто чули від неї, що «коли нічого не дарують, це означає, що не люблять», і її можна було зрозуміти, адже це також мова любови. Коли ми робимо комусь подарунок, зазвичай ми думаємо про цю людину, пригадуємо все, що їй подобається, підбираємо ту річ, яка підійде саме їй. Ми показуємо, що приділили час і хотіли зробити їй приємне. Якщо ви схильні економити, не думайте, для чого вам купувати щось іншим, не купуючи собі. «Вкладаючи гроші, ви інвестуєте у ваші стосунки й наповнюєте емоційний резервуар любови іншої людини», – пише Ґері Чепмен.
- Вчинки служіння
Іншими словами, це допомога в тому, чого ви потребуєте. Ви можете зовсім не потребувати слів та подарунків, але якщо чоловік не готовий допомогти вам на кухні, то можете добряче образитися. Вам важливо відчувати, що ви маєте на кого покластися та в разі чого залишитеся не одні зі своїми справами та обов’язками. «Це служіння, яке дається вільно, не зі страху, а тому, що ми самі так вирішили. Воно породжене особистим відкриттям, що «давати – більше благословення, ніж брати». Усі ми маємо певні здібності та вміння. Їх можна використовувати для вираження любови», – наголошує Чепмен.
- Приділений час
Це мова любови тих, які прагнуть знати, що у вас є на них час. Відчуваєте, що хочете якомога більше гуляти? Покататися разом на роликах? Сходити в кіно? Або просто побути поряд без жодних слів… Таким людям потрібно бути впевненими, що ви не шкодуєте на них часу. Але варто розуміти, що «двоє людей, перебуваючи в одній кімнаті поруч, не обов’язково є разом. Справжня близькість вимагає зосередженої уваги. Вона означає, що ви присвячуєте іншому неподільну увагу».
- Дотики
Фізичний контакт – мова любови тих, які постійно хочуть обійматися, тулитися, ніжитися чи триматися за руки. Можливо, ви помічали в собі чи своєму оточенні, як обійми тривають приблизно двадцять секунд, а коли ви йдете з подругою поряд, то вона постійно відсуває вас з тротуару, бо підходить ближче? Таким людям важливо торкатися та відчувати дотики близьких, для цих це означає, що любов присутня. Якщо ви утримуєтеся від доторків, то відсторонитеся і викличете сумніви у справжності вашої любови.
Важливо! Якщо ви не можете зрозуміти, якою саме є ваша основна мова, проаналізуйте свої дії з іншими людьми:
- Ви часто робите компліменти та хвалите людей, виражаєте свою підтримку словами підбадьорення;
- Вам подобається робити подарунки, ви виділяєте на їх підготовку багато часу;
- Ви завжди готові прийти на допомогу, навіть тоді, коли вас про це не просять;
- Вам найдужче подобається проводити час саме з людьми, ви постійно з ними;
- Ви любите доторки й помічаєте, що багато торкаєтеся інших, більше, ніж вони.
Також прислухайтеся до своїх скарг та прохань до інших людей. Що ви хочете, щоб вони найбільше робили для вас?
Чому корисно знати про мови любови?
- Ви почуватиметеся в стосунках краще. Якщо ви зможете пояснити своїм батькам чи другові, чого саме потребуєте у ваших взаєминах, вони розумітимуть, над чим їм потрібно працювати;
- Зможете зробити своїх близьких щасливішими. Це бумеранговий механізм, який працює в обидві сторони. Пояснити, яка мова любови основна для ваших рідних, можуть і вам, тому й ви спробуєте задовольнити їхні потреби;
- Ви не завершите стосунки на першій стадії. Знаючи про мови любови обох сторін, ви старатиметеся покращити ваші взаємини та подолати кризу перехідного етапу;
- Так уникати конфліктів значно простіше. Не буде помилкою припустити, що кожен, хто читає цю статтю, хоча б один раз мав сварку через те, що не виявляв свою любов так, як цього хотіла інша людина. Ви зробили подарунок, а треба було запросити на прогулянку і так далі;
- Навчитеся жертовности. Кожні стосунки навчають нас робити щось задля інших, тож використовувати ту мову любови, яку ми звикли, не є правильно. Натомість, знаючи про мови інших, ми вчимося думати не про себе, а старатися заради радости ближніх.
Безумовно, виявляти свою любов до кожного по-різному – це дуже складно, але точно варте того! Навчитися усіх мов любови реально, слід тільки спробувати, і ви точно побачите результати незабаром. Вибір любови – це брати ініціативу у свої руки.