Експерименти з любов’ю

Любов – одне з найбільш загадкових почуттів, однозначне визначення якому дати надзвичайно складно. Для когось це реакція нейронів у мозку, для когось – благословення небес. Як би там не було, відчути її прагне мало не кожен – відкрито чи приховано; от тільки знайти це саме кохання буває не так вже й просто. Як же відшукати ту саму людину серед сотень незнайомих лиць на вулиці? Артур Арон, американський психолог, не раз ставив собі це питання, тож 1997 року світ побачив його нехитрий експеримент – 36 запитань, щоб закохатися.

Закохатися у незнайомця

Суть експерименту проста – Арон запросив двох незнайомих раніше людей, посадив їх одне навпроти одного і залишив наодинці. Хлопець і дівчина поставили одне одному 36 запитань, потім чотири хвилини дивилися в очі своєму партнерові і… закохалися. Ось так просто. Магія, не інакше.

Насправді ж у такого ефекту є цілком логічне пояснення – наскільки взагалі можна співставити логіку і любов. Запитання зі списку не випадкові – вони змушують учасників експерименту сумніватися, підшукувати кращі слова, відкриватися зі своєї слабкої сторони, а згодом – прив’язуватися. 36 запитань до того ж побудовані досить хитро: вони поділені на три блоки, кожен з яких більш інтимний за попередній.

Під час відповідей на запитання першого блоку не доводиться навіть замислюватись надовго – вони прості, а інформацію-відповідь не страшно сказати і випадковому незнайомцю. Коли починається другий блок, питання ускладнюються, але учасники продовжують відповідати ніби «на автоматі». А от коли справа доходить до останнього, третього блоку, партнери вже відчувають достатню близькість, щоб поділитися навіть найбільш сокровенним.

Цей експеримент діє не тільки на незнайомців – найбільшого розголосу «36 запитанням» дала Менді Лен Кетрон – студентка, яка провела цей експеримент разом зі своїм приятелем з факультету. Жоден з них не був закоханий, або, щонайменше, жоден з них навіть не підозрював про власні почуття, але після цієї нехитрої вправи обидва ніби прозріли і тепер зустрічаються.

Навіть пари, які разом вже давно, можуть відповісти на запитання – і будуть здивовані результатом. Коли пара зустрічається вже протягом довгого часу, то здається, що партнери знають одне про одного все; і тим приємніше спостерігати, як обранець чи обраниця відкриваються з нової, раніше незнаної сторони.

36 запитань, щоб закохатися

Блок I

1. Якби ти міг запросити на вечерю будь-кого (знаменитість, близьку людину, покійного родича), хто б це був?
2. Хотів би бути знаменитим? У чому саме?
3. Перед тим, як подзвонити комусь, ти проговорюєш в голові свою репліку? Чому?
4. Яким був би твій ідеальний день?
5. Коли ти співав наодинці? А перед кимось стороннім?
6. Якби ти міг прожити 90 років і в останні 60 зберегти або розум, або тіло тридцятирічного, що б ти вибрав?
7. У тебе є таємне передчуття того, як саме ти помреш?
8. Назви три риси характеру, які, на твою думку, є і в тебе, і в твого партнера.
9. За що ти відчуваєш найбільшу вдячність?
10. Якби ти міг, що б саме ти змінив у тому, як тебе виховували?
11. За 4 хвилини розкажи історію свого життя партнерові настільки детально, наскільки це можливо.
12. Якби ти міг прокинутися завтра з новим вмінням чи здібністю, що б це було?

Блок II

13. Якби магічний кристал міг відкрити тобі правду, що ти хотів би дізнатися?
14. Чи є щось, що ти давно мрієш зробити? Чому ти все ще цього не зробив?
15. Найбільше досягнення у твоєму житті?
16. Що в дружбі ти цінуєш найбільше?
17. Який твій найцінніший спогад?
18. Який твій найгірший спогад?
19. Якби ти знав, що помреш через рік, що би змінив у тому, як ти живеш? Чому?
20. Що для тебе значить дружба?
21. Яку роль любов та ніжність грають у твоєму житті?
22. По черзі обміняйтеся п’ятьма позитивними рисами характеру вашого партнера.
23. У твоїй сім’ї стосунки теплі та близькі?
24. Які почуття викликають у тобі твої стосунки з матір’ю?

Блок III

25. Придумайте кожен по три твердження, що стосуються вас обох. Наприклад, «ми обоє зараз відчуваємо…»
26. Продовжи речення: «Я б хотів, щоб був хтось, з ким можна розділити…»
27. Якщо б ти збирався стати близьким другом для свого партнера, що б ти йому розповів? Що, на твою думку, він має про тебе знати?
28. Розкажи партнеру, що тобі подобається у ньому; говори прямо і кажи речі, які не зміг би сказати звичайному знайомому.
29. Поділись з партнером неприємною ситуацією з життя.
30. Коли ти востаннє плакав перед кимось? А наодинці?
31. Розкажи своєму партнерові, що ти вже зараз цінуєш у ньому.
32. По-твоєму, яка тема надто серйозна, щоб жартувати про неї?
33. Якби ти мав би померти сьогодні до кінця дня, не сказавши нікому й слова, про що несказанне ти жалкував би найбільше? Чому ти все ще не сказав цього?
34. Твій дім з усім майном загорівся. Після порятунку твоїх близьких і домашніх тварин у тебе є час, щоб забігти у будинок і врятувати ще щось від вогню. Що б ти забрав? Чому?
35. Смерть кого з членів твоєї сім’ї засмутить тебе найбільше? Чому?
36. Поділись особистою проблемою і запитай партнера, як би він впорався з нею. Потім запитай, що він думає про твої почуття щодо цієї проблеми.

І тепер остання, не менш важлива частина експерименту, яку не можна пропускати: чотири хвилини мовчки дивитися у вічі своєму партнерові.

Залишитися закоханим

У тому, щоб змусити двох незнайомців закохатися одне в одного, ввижається якась магія – це здається неймовірним і мало не неможливим. Але що по-справжньому складно, так це не втратити відчуття закоханості через рік-два знайомства. Існує теорія, що любов живе тільки три роки – потім люди набридають одне одному, і все, що між ними залишається, – спогади і звичка.

Артур Арон вважає інакше; він притримується іншої, хоч на перший погляд і дещо подібної теорії: теорії розширення особистости. Суть її полягає у тому, що наша свідомість увесь час прагне одного – розширення. І чудовий спосіб досягти цього – закохатися у когось, адже тоді наша особистість розвивається з неймовірною швидкістю – безліч нових знань, знайомих, інтересів, відчуттів. Цей період взаємного розвитку і називається закоханістю, і триває він, на жаль, не так і довго – зазвичай від шести місяців до двох років.

Потім приходить спад інтересу – коли партнери вже добре вивчили інтереси і звички одне одного, і ні про яке розширення особистости вже й мови не йде. У таких випадках психологи найчастіше дають таку пораду: «Проводьте більше часу разом». Але чи дійсно це допоможе? Артур Арон перевірив це і провів зі своїми колегами кілька експериментів.

Він запросив 53 подружні пари середнього віку, вмовив їх виконувати його вказівки і поділив на три групи. Третина пар мали протягом десяти тижнів займатися активним відпочинком, який був би для них принципово новим: танці, лижі, походи. Ще третина пар щотижня виділяли час на походи у ресторани, кіно, походи до друзів. Остання ж група була контрольною – їхнє життя ніяк не змінилося. В кінці експерименту виявилося, що найбільш задоволені своїм подружнім життям саме ті пари, які займалися активним відпочинком.

Ще один експеримент провели у лабораторних умовах. Піддослідних розділили на дві групи; пари з першої групи займалися звичними для себе хатніми справами, пари ж з другої взяли участь у дивній грі: партнерів прив’язали одне до одного за руки і ноги і змусили повзти, долаючи перепони, і одночасно з цим лобами штовхати перед собою бочку. Робити це було потрібно швидко, тож такий «заїзд» пари повторювали тричі: перші два рази експериментатори казали їм, що вони не вклалися у час, а в третій – що вони ледь-ледь встигли. Після цього пари з обох груп пройшли стандартні тести на рівень вдоволености стосунками, і виявилося, що в тих пар, які разом штовхали бочку, він набагато вищий.

Висновок, який робить Арон, простий, але дієвий – уникати буденности там, де це можливо. І пам’ятати, що час, проведений на одній території, далеко не завжди означає час, проведений разом.

Поділитися на facebook
Поділитися на google
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin

Залишити коментар

Автор статті

Останні статті

Підписуйтесь на нас

“Експеримент” – це найперше ідейний проєкт. І, аби видавати журнал, нам потрібні ресурси: на поліграфію, оплату роботи авторів та технічних працівників.

Тож, якщо вам близькі цінності “Експерименту”, цікава тематика видання і ви би хотіли, щоб журнал продовжував жити, маєте можливість нас фінансово підтримати!

А ми і надалі турбуватимемося про ваш саморозвиток! 🙂

Хочете першими дізнаватися про цікаві новини та статті журналу? - підписуйтесь!

Ми надсилаємо тільки якісний контент, але в разі чого ви завжди зможете відписатися від наших мейлів

Підтримати проєкт!

Завдяки вашій навіть найменшій фінансовій допомозі ми зможемо готувати нові випуски журналу, дякуємо!